sepeteliai1920

Burnos higiena ortodontinio gydymo metu

Ortodontinio gydymo metu sąkandžio ar dantų padėties anomalijos gydomos įvairiais nuimamais ar nenuimamais ortodontiniais aparatais. Visos gydymui naudojamos priemonės labai apsunkina burnos higieną. Dauguma pacientų, besigydančių pas gydytojus ortodontus, yra vaikai, kuriems prižiūrėti dantis visada turėtų padėti tėveliai. Tiek vaikai, tiek jų tėveliai turėtų suprasti, kad ortodontinį gydymą galima pradėti tik tuomet, kai yra labai gera burnos higiena. Atsakingas, jūsų sveikata besirūpinantis ortodontas gydymo nepradės, kol burnos higiena nebus gera. Ortodontinio gydymo tikslas – ne tik graži, bet ir sveika paciento šypsena. Tai pasiekti galima tik jei pacientas nuoširdžiai bendradarbiauja su gydytoju. Ortodontai dirba savo darbą – tiesina dantis, o pacientas kiekvieną dieną turi rūpintis, kad dantys būtų sveiki, švarūs ir balti.

Nuimami ortodontiniai aparatai – įvairaus tipo plokštelės, funkciniai aparatai, plokštelės, nešiojamos ortodontinio gydymo rezultatams išlaikyti, – susideda iš plastikinės dalies ir prilaikančių metalinių apkabėlių, spyruoklių, kabliukų, sraigtų bei kitų dalių. Tokį ortodontinį aparatą pacientas pats gali išsiimti, išvalyti, aktyvuoti ir vėl įsidėti. Nuimami ortodontiniai aparatai nešiojami gydytojo paskirtu režimu, dažniausiai visą parą. Nešiojant nuimamus ortodontinius aparatus, dantys turėtų būti valomi kaip įprasta, ne rečiau kaip du kartus per dieną. Dantys valomi išėmus ortodontinį aparatą įprastu minkštu šepetėliu ir pasta su fluoru. Kruopščiai reikia nuvalyti visus dantų paviršius, tai užtrunka ne trumpiau kaip tris minutes. Baigus valyti dantis, kietesniu šepetėliu reikia nuvalyti ir ortodontinio aparato plastikinę dalį, ypač atidžiai tą pusę, kuri liečiasi su gomuriu. Svarbu gerai išvalyti sraigto, spyruoklių vietas, nes ten dažniausiai ir gausiausiai kaupiasi apnašos. Nuplauti aparatą tekančio vėsaus vandens srove ir išskalauti burną bent puse stiklinės vandens patartina po kiekvieno užkandžiavimo. Kartą per mėnesį aparatą galima dezinfekuoti specialiuose skysčiuose, laikantis jų naudojimo instrukcijų.

Kol dantukai dar neatsitaisė, jų susigrūdimo vietoms valyti reikėtų turėti specialų vieno danties šepetėlį. Nuvalius visus dantis įprastu šepetėliu, sunkiau pasiekiamas vietas reikia valyti specialiuoju.

Patartina vengti saldžių gėrimų, daug cukraus turinčių produktų. Šie valgiai, net jei burnos higiena gera, gali skatinti ėduonies atsiradimą.

Gydytojai odontologai prašo pacientų lankytis pas ortodontą nustatytu režimu. Praleidus gydytojo nurodytą laiką, negalima savarankiškai tęsti gydymo. Jei aparatas sulūžo ar nesilaiko burnoje, atsirado gleivinės nuospaudų, dantenų uždegimas, būtina kreiptis į gydytoją ortodontą anksčiau, nei nurodyta.
Pacientai turėtų suprasti, koks gydant svarbus jų vaidmuo, ir žinoti, kad jei nesilaikysi geros burnos higienos, gydytojas nutrauks gydymą anksčiau, nepasiekus norimų rezultatų. Gera burnos priežiūra, tinkamas aparato nešiojimas leis pasiekti puikių gydymo rezultatų ir galėsime džiaugtis gražia ir sveika paciento šypsena.

Nenuimami ortodontiniai aparatai – tai breketų sistema ar gydymui naudojamos atskiros jos dalys. Tai ypač veiksmingas ir brangus ortodontinio gydymo būdas, bet jis labai apsunkina burnos higieną. Gydymas breketų sistema yra išbandymas pacientui. Ortodontinio gydymo metu dantis reikia valyti daug dažniau, naudoti pastą su fluoru, tarpdančių siūlą, skalavimo skystį. Be pagrindinio dantų šepetėlio, būtina turėti keletą specialių. Dantų valymo kokybei daugiausia įtakos turi valymo kruopštumas ir tam skiriamas laikas, o fluoro turinčios dantų pastos ir skalavimo skysčio rūšis nėra tokia svarbi.

Ant kiekvieno danties esantis breketas bei juos visus jungiantis lankas ypač skatina apnašų kaupimąsi ant dantų. Breketai dažniausiai fiksuojami ant lūpinio dantų paviršiaus, tada gomuriniai, liežuviniai ir kramtomieji dantų paviršiai lieka laisvi. Liežuviniai breketai fiksuojami ant liežuvinio dantų paviršiaus, tai estetiškas gydymo būdas, bet burnos higiena pacientui tampa tikras iššūkis. Breketų sistema labai apsunkina burnos higieną. Aplink breketus, žiedus, lankus kaupiasi apnašos – maisto likučiai, bakterijos, seilės. Nenuvalytos jos sukelia emalio dekalcinaciją, prasideda dantenų uždegimas, jos pabrinksta, pradeda kraujuoti. Dantenų uždegimo požymiai rodo, kad burnos higiena nepakankama ir yra apnašų.

Apnašos nudažo dantis geltona ar rusva spalva, atsiranda nemalonus kvapas. Todėl būtina dažnai ir kruopščiai valyti dantis pačiam ir kas keturis mėnesius lankytis pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą, kad profesionaliai atliktų burnos higienos procedūras.

Dantų priežiūrai gydymo metu reikėtų įsigyti keletą specialių dantų šepetėlių. Jų yra įvairių, ir jie pritaikyti išvalyti sunkiau pasiekiamas vietas. Pirmiausia įprastu minkštu dantų šepetėliu nuvalomi visi laisvi dantų paviršiai: lūpiniai, kramtomieji, gomuriniai ir liežuviniai. Nuvalyti reikia ir liežuvį. Ortodontinio gydymo metu šepetėlis greitai susidėvi, todėl kas 3–4 mėnesius jį reikia keisti nauju. Pirmiausiai dantys nuvalomi specialiai dantų paviršiui, ant kurio yra breketai, pritaikytu šepetėliu. Juo pašalinami maisto likučiai, nuvalomi breketai, ilgesni šereliai pasiekia danties paviršių. Tik kelis šerelius turinčiu šepetėliu reikėtų nuvalyti dantų paviršių iš visų pusių aplink breketą, ypač daug dėmesio skiriant vietai tarp breketo ir dantenų bei kontaktiniams dantų paviršiams. Vieno danties šepetėliu ypač atidžiai reikia nuvalyti sritį tarp dantenų ir breketo, taip pat šoninius danties paviršius po lanku, pačius breketus. Kontaktiniams dantų paviršiams prižiūrėti turėtų būti naudojamas tarpdančių siūlas.
Dantis šepetėliu ir pasta su fluoru rekomenduojama valyti net keturis kartus per dieną, bet šepetėlio gali prireikti ir po eilinio užkandžiavimo, nes smulkūs maisto gabaliukai gali užsilaikyti už breketo dalių ir skalaujant dantis ne visada įmanoma juos pašalinti.

Labai efektyvi priemonė burnos higienai užtikrinti ortodontinio gydymo metu yra burnos irigatorius. Vandens srovė tekėdama per specialų antgalį padeda pašalinti maisto likučius iš sunkiai prieinamų vietų tarpdančiuose, masažuoja dantenas. Tai padeda išvengti dantenų uždegimo ir apnašų užsilaikymo tarpdančiuose. Specialus tarpdančių siūlas su pakietintu galiuku („adatėle“) skirtas tam, kad būtų lengviau siūlu pasiekti tarpdančius už breketus jungiančio lankelio. Labai gerai, jei dantų siūlas yra fluoruotas.

Antibakteriniai burnos skalavimo skysčiai padeda sumažinti dantenų ir skruostų sudirgimą bei uždegimą nešiojant fiksuotus ortodontinius aparatus. Rekomenduojama skalauti išvalius dantis ryte ir vakare bei po užkandžiavimo (iki 4 kartų per dieną).

Pirmasis neteisingos ir nepakankamos burnos higienos požymis ortodontinio gydymo metu yra paburkusios dantenos lūpiniame dantų paviršiuje. Dažnai pacientai nerimauja, ar breketai nesugadins dantų. BREKETAS dantų negadina. Apnašos kaupiasi aplink breketą, o ne po juo, tai yra ant laisvo danties paviršiaus, kur jas lengvai galima nuvalyti. Jei burnos higienos nebuvo pakankamai laikomasi, nuėmus breketą ant dantų lūpinio paviršiaus atsiranda baltų „debesėlių“ – tai emalio demineralizacijos vietos. Tinkamai prižiūrint dantis, valant juos pastomis su fluoru, dantų paviršiaus struktūra gali atsikurti, ir priešingai, neprižiūrint dantų tose vietose atsiranda ėduonies sukeltų pažeidimų. Pacientai turėtų suprasti, kad jei nesilaikoma burnos higienos, breketai nuimami saugant dantų ir dantenų sveikatą ir tai daroma dėl pacientų. Galvodami apie grožį nepamirškite, kad graži ir patraukli yra tik sveikų dantų šypsena.

Mūsų gydymo tikslas – graži ir sveika šypsena. Gerų gydymo rezultatų pasieksime tik bendradarbiaudami.

Ortodontinio gydymo metu burnos higienai ir priežiūrai turėsite skirti ypatingai daug dėmesio ir laiko. Tik bendros Jūsų ir gydytojo ortodonto pastangos leis Jums džiaugtis gerais gydymo rezultatais.